تفاوت‌ قهوه و کاپوچینو در چیست؟
۰
تفاوت‌ قهوه و کاپوچینو در چیست؟

شاید برای خیلی‌ها این سوال پیش آمده باشد که تفاوت‌ قهوه و کاپوچینو چیست؟

قهوه تقریبا در سراسر جهان یک نوشیدنی عامه‌پسند و مناسب برای دورهمی‌ها، جلسات تشریفاتی و ملاقات دوستان است. این نوشیدنی به قدری بین فرهنگ‌های غذایی مختلف جا افتاده است که دیگر کمتر کسی پیدا می‌شود حداقل نام چند نوشیدنی بر پایه را نشناسد.

قهوه لاته، موکا، اسپرسو و… اسامی نوشیدنی‌های مختلفی هستند که بر پایه قهوه تهیه می‌شوند. یکی از این نوشیدنی‌های خوش عطرو طعم با قهوه هم کاپوچینو است. اگر شما هم از طرفداران کاپوچینو هستید، بد نیست این نوشیدنی محبوب را بیشتر شناخته و تفاوت‌های بین قهوه و کاپوچینو را بشناسید. این دو نوشیدنی چندین تفاوت خیلی فاحش با هم دارند. با کافی مارکت همراه باشید تا یک بار برای همیشه فرق بین قهوه و کاپوچینو را بدانید.

تفاوت‌ قهوه و کاپوچینو در چیست؟

تفاوت‌ قهوه و کاپوچینو از نظر مواد اولیه

قهوه یک نوشیدنی دم‌کردنی است که از دانه‌های قهوه تهیه می‌شود؛ اما کاپوچینو نوعی نوشیدنی است که از مایع دم کرده دانه‌های قهوه همراه با شیر درست می‌شود.

هرچند قهوه را هم می‌توان با شیر سرو کرد؛ اما شیر بخش اصلی قهوه محسوب نمی‌شود. به عبارت دیگر اگر بخواهید قهوه ساده بنوشید، اصلا نیازی به شیر ندارید و می‌توانید آن را تلخ یا با شکر یا خامه سرو کنید.

در حالی که استفاده از شیر در کاپوچینو یکی از واجبات این نوشیدنی است؛ به طوری که یک فنجان ۱۰۰ میلی‌لیتری کاپوچینو دارای ۳۰ میلی‌لیتر اسپرسو و ۷۰ میلی‌لیتر شیراست. ممکن است بعضی افراد برای تهیه کاپوچینو نسبت شیر و اسپرسو را به صورت ۵۰ به ۵۰ در نظر بگیرند. در واقع میزان شیر قابل استفاده در کاپوچینو را می‌توان به تناسب ذائقه افراد کم و زیاد کرد و این موضوع کاملا به خود افراد بستگی دارد.

تفاوت‌ طعم و میزان کافئین قهوه و کاپوچینو

یکی دیگر از ابعاد تفاوت‌ قهوه و کاپوچینو از نظر میزان کافئین موجود در آن‌هاست.

قهوه طعم تلخ‌تری نسبت به کاپوچینو دارد، چرا که تقریبا همه مواد تشکیل‌دهنده آن را فقط دانه‌های تلخ قهوه و آب تشکیل می‌دهند. همین موضوع باعث شده قهوه نسبت به کاپوچینو از نظر میزان قهوه غلظت بیشتری داشته باشد.

در مقابل با توجه به اینکه کاپوچینو با شیر ترکیب می‌شود، تلخی کم‌تری نسبت به انواع قهوه داشته و نسبت به قهوه کمی رقیق‌تر از انواع قهوه است. هرچند با وجود شیر میزان تلخی و گیرایی کاپوچینو کمتر شده، اما این موضوع چیزی از عطر و طعم قوی کاپوچینو کم نمی‌کند.

از نظر درصد کافیین موجود در نوشیدنی‌ها هم یک کاپوچینو نسبت به یک لیوان معمولی قهوه دم‌کرده، کافئین کم‌تری دارد. این موضوع هم طبیعتا به آن خاطر است که هر فنجان کاپوچینو دارای یک شات اسپرسو بوده و مابقی آن را شیر و فوم شیر (کف) تشکیل می‌دهد.

تفاوت‌ طعم و میزان کافئین قهوه و کاپوچینو

تفاوت‌ قهوه و کاپوچینو در دم‌کردن و شیوه سرو

علاوه‌بر طرز تهیه متفاوت، سرو نوشیدنی‌ها هم متفاوت است. دومین تفاوت‌ قهوه و کاپوچینو را می‌توان در طرز تهیه و شیوه سرو آن‌ها پیدا کرد.

هرچند سرو نوشیدنی‌ها در هر ظرفی ممکن است، اما به طور معمول برای سرو هر نوشیدنی ظرف ویژه‌ای وجود دارد. قهوه و کاپوچینو هم از این قاعده مستثنی نیستند و برای هریک شیوه خاصی در سرو وجود دارد.

قهوه

فرایند تهیه قهوه به این شکل است که دانه‌های قهوه رست یا برشته می‌شوند، سپس دانه‌های رست شده را به شکل درسته یا آسیاب کرده عرضه می‌کنند.

در طرز تهیه قهوه هم عموما از دستگاه قهوه‌ساز موکاپات استفاده می‌شود. برای تهیه قهوه ابتدا باید مخزن دستگاه موکاپات از آب پر شود. پس از آن قهوه را درون سبد بالایی دستگاه میریزند و قسمت بالای موکاپات را روی قسمت پایین آن قرارمی‌دهند. دستگاه در ادامه روی حرارت قرار خواهد گرفت تا آب جوش بیاید. با بخار آب به تدریج عصاره قهوه گرفته شده و قهوه آماده می‌شود.

قهوه اسپرسو معمولا در یک فنجان کوچک سرو می‌شود. چراکه طعم تلخ قهوه، طعمی غالب است و عموما نمی‌توان بیش از یک شات از قهوه را در هر نوبت از سرو آن، نوشید.

کاپوچینو

برای تهیه کاپوچینو دانه‌های رست یا بریان شده و ریز قهوه که از قبل دم شده‌اند، توسط پرتافلیتر و تمپر فشرده می‌شود.

برای دم‌کردن قهوه می‌توانید از دستگاه قهوه‌ساز موکاپات یا فرنچ‌پرس استفاده کنید. فقط توجه داشته باشید میزان آب را کمتر کنید تا به شکل غلیظ درست شود. غلظت قهوه برای هر نفر تقریبا دو برابر قهوه معمولی است. سپس قهوه غلیظ را درون لیوان ریخته و شیر گرم و فوم شیر را به اندازه دلخواه خود به آن اضافه می‌کنید. اگر از شیر پر چرب استفاده کنید، خوش‌مزه‌تر می‌شود.

کاپوچینو

تفاوت‌ قهوه و کاپوچینو به طور کلی در همین مواردی بود که گفته شد. اگر شما هم موارد دیگری را به عنوان تفاوت این دو نوشیدنی می‌شناسید، می‌توانید آن را با مخاطبان کافی مارکت به اشتراک بگذارید.

در صورتی که دوست دارید فرق بین قهوه ترک و فرانسه را نیزبدانید، پیشنهاد می‌کنیم مطلب فرق بین قهوه ترک و فرانسه را نیز از دست ندهید.

ارسال دیدگاه شما

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0

بالا

نمایش

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟

نمایش

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟ لطفا شماره موبایل یا ایمیل خود را وارد کنید.
رمز عبور جدید به ایمیل شما ارسال خواهد شد.

بازگشت به فرم ورود

بستن
X