سه روش کاربردی برای طرز تهیه فوم شیر در خانه
۰
طرز تهیه فوم شیر

فوم یا کف شیر برای بسیاری از نوشیدنی‌ها مانند قهوه اسپرسو، لاته و دیگر نوشیدنی‌های گرم مورد استفاده قرار می‌گیرد. اغلب افرادی که طرفدار سرو نوشیدنی‌های گرم بر پایه قهوه هستند، ترجیح می‌دهند آن را با فوم بنوشند. طرز تهیه فوم شیر کار سخت و زمان‌بری نیست. بنابراین می‌توانید آن را به راحتی در خانه درست کرده و به نوشیدنی خود اضافه کنید. اگر می‌خواهید روش‌های مختلف برای طرز تهیه فوم شیر را یاد بگیرید، با ما تا پایان این مطلب همراه باشید.

روش اول؛ طرز تهیه فوم شیر با قابلمه و هم‌زن

در این شیوه از وسایل ساده و در دسترس استفاده شده است. بنابراین برای اغلب افراد این شیوه کارآمدتر است.

۱. گرم کردن شیر

در این روش ابتدا باید شیر را به‌مقدار لازم در قابلمه ریخته و روی شعله گاز قرار دهید تا به دمای ۶۵ درجه سانتی‌گراد برسد. برای کنترل دما می‌توانید از دماسنج استفاده کنید. اجازه ندهید که شیر بجوشد. وقتی حس کردید شیر کمی گرم شده یا درحال بخار شدن است، آن را از روی شعله بردارید. بهتر است شیری که برای تهیه فوم استفاده می‌کنید، ۲ درصد یا کمتر از این اندازه چربی داشته باشد.

گرم کردن شیر برای درست کردن فوم شیر

۲. هم زدن شیر

در گام بعدی از طرز تهیه فوم شیر با قابلمه و هم‌زن، باید شیر را در یک کاسه بریزید. پس از آن باید با استفاده از هم‌زن برقی شیر را با سرعت کم یا متوسط هم بزنید. شیر را به‌قدری هم بزنید که روی آن کف کند یا حجم آن دو برابر شود. درصورتی که به هم‌زن برقی دسترسی ندارید، می‌توانید از ویسک یا هم‌زن دستی استفاده کنید. با این وسیله باید حدود یک دقیقه شیر را هم بزنید تا روی آن کف کند.

البته طبیعتا استفاده از هم‌زن دستی سخت‌تراست، اما در صورتی که بتوانید به خوبی این کار را انجام دهید، نتیجه نهایی چندان تفاوتی با فوم تهیه شده از طریق هم‌زن برقی نخواهد داشت.

طرز تهیه فوم شیر

مرحله پایانی طرز تهیه فوم شیر

در آخر کافی است کف شیر را با یک قاشق به آرامی روی نوشیدنی خود بریزید و آن را بنوشید.

مرحله آخر طرز تهیه فوم شیر

روش دوم؛ طرز تهیه فوم شیر با فرنچ پرس

خیلی از افرادی که طرفدار قهوه هستند، دستگاه فرنچ‌پرس را در خانه دارند. استفاده از این دستگاه برای تهیه فوم شیر بسیار راحت‌تر است.

مرحله اول، ریختن شیر گرم در فرنچ پرس

هرچند نیازی نیست مانند روش اول طرز تهیه فوم شیر در اولین قدم شیر را گرم کنید، اما پیش از شروع کار شیر را چند دقیقه‌ای بیرون از یحچال قراردهید تا هم‌دمای محیط شود. حالا شیر را در فرنچ پرس بریزید. میزان چربی شیر مورد استفاده برای این مرحله به سلیقه شما بستگی دارد. می‌توانید برای تهیه فوم از شیر بدون چربی یا شیر پر چرب استفاده کنید. البته اگر رژیم لاغری دارید، شیر کم چرب گزینه بهتری خواهد بود.

طرز تهیه فوم شیر با فرنچ پرس

مرحله دوم، هم زدن شیر

در فرنچ‌پرس را بسته و پیستون آن را بالا و پایین کنید. این کار را ۳۰ تا ۴۵ ثانیه انجام دهید تا شیر کف کند. مدت زمان گفته شده تقریبی است. دراین گام کف کردن شیر به میزان سرعت و انرژی شما برای حرکت دادن پیستون قرنچ‌پرس بستگی دارد. زمانی که شیر به ‌مقدار مورد نیاز کف کرد، در فرنچ‌پرس را باز کنید.

هم زدن شیر برای تهیه فوم شیر

مرحله سوم، گذاشتن فرنچ‌پرس در ماکروویو

فرنچ پرس را در ماکروویو قرار دهید و زمان آن را روی ۳۰ ثانیه تنظیم کنید. این زمان برای گرم شدن شیر مناسب است. گذاشتن شیر در ماکروویو باعث گرم و محکم‌تر شدن کف شیر می‌شود. درصورتی که قرار دادن فرنچ‌پرس در ماکروویو باعث خرابی نمی‌شود، از آن برای گرم کردن شیر استفاده کنید. همچنین می‌توانید مانند روش قبل شیر را در قابلمه ریخته و روی شعله گاز اجازه دهید تا گرم شود.

اما در هر صورت نکته مهم این است که اجازه ندهید شیر بجوشد؛ چراکه در این حالت طعم و بد خوبی به نوشیدنی شما نخواهد داد.

گذاشتن فرنچ پرس در ماکروویو برای تهیه فوم شیر

مرحله پایانی، سرو فوم شیر

به همین سادگی توانستید فوم شیر را برای نوشیدنی خود آماده کنید. حالا می‌توانید فوم شیر را روی نوشیدنی بریرزید و آن را سرو کنید.

روش سوم؛ طرز تهیه فوم شیر با شیکر

در این شیوه هم به دستگاه خاصی نیاز دارید که شاید در هر خانه‌ای پیدا نشود.

مرحله اول ریختن شیر در شیکر

در اولین مرحله از طرز تهیه فوم شیر ، شیر سرد را در مخزن شیکر بریزید. اگر نصفه مخزن مخلوط‌کن را پراز شیر کنید، فوم شیر بهتری به دست می‌آید. شیر پاستوریزه کم‌چرب یا بدون چربی نسبت به شیرهای پرچرب کف بهتری دارند.

طرز تهیه فوم شیر با شیکر

مرحله دوم هم‌زدن شیر

شیکر را برای ۳۰ تا ۶۰ ثانیه به خوبی تکان کنید تا شیر کف کند. تشخیص مدت زمان حرکت دادن شیکر به خودتان بستگی دارد، وقتی مطمئن شدید شیر به اندازه کافی کف کرده، می‌توانید مطمئن باشید فوم شیر آماده شده است.

هم زدن شیر برای تهیه فوم شیر

مرحله سوم گرم کردن شیر

پس از مخلوط شدن شیر، آن را به‌مدت ۳۰ تا ۴۵ ثانیه در ماکروویو قرار دهید. این مدت زمان برای ماکروویوهای استاندارد ۱۰۰۰ واتی مناسب است، اگر دستگاه شما ضعیف یا قوی‌تر است، زمان مورد نظر را تنظیم کنید تا شیر داغ شود. در ضمن فراموش نکنید هنگام گذاشتن شیر در ماکروویو در ظرف را بردارید.

گرم کردن شیر برای تهیه فوم شیر

آخرین مرحله از طرز تهیه فوم شیر با شیکر

ظرف را از ماکروویو خارج کنید. ممکن است ظرف شیر داغ شده باشد، پس بهتر است از دستکش یا دستمال استفاده کنید تا به دست شما آسیب نرسد. قبل از سرد شدن، فوم شیر را به نوشیدنی اضافه کرده و آن را سرو کنید.

مرحله آخر طرز تهیه فوم شیر با شیکر

در این مطلب از مجله کافی مارکت سه روش برای طرز تهیه فوم شیر را معرفی کردیم. شما می‌توانید با استفاده از هریک از این روش‌ها، به راحتی برای نوشیدنی‌های گرم خود در خانه فوم شیر تهیه کنید و از نوشیدن آن لذت ببرید. اگر از طرفداران قهوه هستید و قصد دارید بیشتر با خواص آن آشنا شوید، به مطلب خواص درمانی قهوه را بشناسید، سری بزنید

ارسال دیدگاه شما

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0

بالا

نمایش

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟

نمایش

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟ لطفا شماره موبایل یا ایمیل خود را وارد کنید.
رمز عبور جدید به ایمیل شما ارسال خواهد شد.

بازگشت به فرم ورود

بستن
X